Akkuş Şeker Fasulyesi Paketleme Tesisi Yapım Projesi

Akkuş Şeker Fasulyesi Paketleme Tesisi Yapım Projesi

Ordu'nun ilk coğrafi işaretli ürünü olan akkuş şeker fasulyesi talebi sürekli artan bir üründür. Ürünün bu yıl tarım kredi kooperatifleri ile yapmış olduğu yıllık 600 ton fasulye anlaşması gereği, bu talebi karşılamak için ivedi şekilde paketleme tesisine ihtiyaç duymaktadır.

Projeye Göz At

Problem

Ne gibi zorluklarla karşılaştık

Çözüm

Talebin çok olduğu Akkuş şeker fasülyesi coğrafi işaret aldıktan sonra, sahte ürünler piyasaya çıkmıştır. Bunun önüne geçilmesi için kendi tesisimizde kendi ürünlerimizin üretiminin yapılması gerekmekteydi. Bunun için Doğu karadeniz kalkınma ajansı 2020 yılı mali destek programına coğrafi işaretli ürünler projesi yazdık. Projemiz kabul edildi ve şu anda proje ihale aşamasında.
img
Organik sertifikalı Akkuş Şeker Fasulyesi
48 - Piyasadaki tescilli ürün paketlenme oranı
23 - fiyat artışı
17 - Sahte Akkuş Şeker Fasülyesi
17 - Henüz paketli satılmayan ürünler

Sonuçlar

Akkuş ziraat odasının yapacağı paketleme ile organik yetiştirilmiş ve takip edilen ürünlerin oranı artmış piyasada kaçak ürünler %17 ye kadar düşmüştür.
Sahte fasulye %20 azalmıştır
36 tl piyasa fiyatı
Organik ürün takibi

Müşterimizin Hakkımızdaki Yorumları

Soğuk ve karlı bir kış gününde Akkuş'a gelen Özcan Çamyar, bize proje teklifini getirdiğinde hiç ikiletmeden hemen proje yazmaya başladık. Proje ile paketleme tesisimizi kuracağız . Destekleri için Özcan bey'e çok teşekkür ederim. Kendisi tam söz verdiği gibi projeyi bize zamanında teslim etti. Tavsiye ederim.
Ahmet KAYA
Akkuş Ziraat Odası Başkanı